امتیاز کاربران

  ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

  مراحل اخذ ویزای آلمان   

  از آنجایی که آلمان یکی از کشورهای عضو شینگن است، کلیه افرادی که قصد اقامت در خاک آلمان را تا مدت ۳ ماه به دلایل مختلف مانند دیدار بستگان، تجاری، گردشگری، رانندگان کامیون یا اتوبوس، بازدید از نمایشگاه، خرید خودرو، ورزشی، فرهنگی، ترانزیت، روادید سفر گروهی، پژوهشگران، روزنامه نگاران، شاغلان در صنعت دریایی، روادید درمانی پزشکی، و نیز روادید برای همسران خارجی اتباع آلمانی و بستگان اتباع غیر آلمانی حوزه اتحادیه اروپا را دارند، باید از طریق سفارت با ارائه مدارک درخواستی و طی مراحلی مشخص اقدام به دریافت ویزا کنند.

  مدارک لازم برای صدور ویزای آلمان

  • شناسنامه و کارت ملی
  • گذرنامه باید دارای اعتبار بیشتر از ۶ ماه از تاریخ پایان اعتبار ویزای درخواستی باشد. برای تهیه کپی از صفحاتی که مهر ویزا در آن خورده است و صفحات اول تا پنجم تهیه نمایید.
  • سه قطعه عکس رنگی زمینه سفید جدید؛ اگر نام همراهان در پاسپورت درخواست کننده ی ویزا درج شده باشد، وجود دو قطعه عکس رنگی از هر یک از آن ها در مدارک الزامی است.طبق مقررات شینگن، عکس متقاضی بر روی برچسب ویزا چاپ خواهد شد.
  • دعوت نامه؛ دعوت‌نامه ای باید از طریق فردی که شما را می شناسد و مقیم آلمان باشد، برای شما ارسال شود. در صورت نداشتن دعوت‌نامه برگه ای که تاکید می‌کند شما برای تمام مدت اقامت در آلمان هتل رزرو کرده‌اید یا سند مالکیت، قبض مالیات ملکی و یا قبض عوارض سکونت که نشان از این باشد که شما در آلمان صاحب مسکن هستید.
  • اجازه کتبی و رسمی والدین یا قیم قانونی مختص کودکانی که تنها یا به همراه شخص ثالثی سفر می کنند.
  • اسناد رسمی شغلی و منابع مالی؛ دقت کنید که قصد سفر و مدت آن باید با سطح امکانات مالی تناسب داشته باشد. این معیار بر اساس حداقل حقوق روزانه ضرب در تعداد روز های اقامت محاسبه می‌شود.
  • سند قانونی ثبت مؤسسه، صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب برای صاحبان صنوف، تجار، صاحبان صنایع.
  •  گواهی اشتغال به كار (تاریخ دقیق شروع به كار و مدت مرخصی)‌، فیش حقوق ماه قبل و صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب برای کارمندان.
  •  کارت صنفی، ‌صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب برای مشاغل آزاد.
  • گواهی کار، صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز متكفل (شوهر، پدر) با تاریخ گشایش حساب برای اشخاص تحت تكفل ( زنان خانه‌دار یا فرزندان) ؛ کلیه این مدارک باید بر روی سربرگ انگلیسی و مهر شده به سفارت مربوطه ارائه شود.
  • گواهی اشتغال به تحصیل مختص دانش آموزان دبستانی ، دبیرستانی و دانشجویان.

  درخواست روادید و صدور ویزا آلمان تنها با حضور فرد متقاضی برای ارائه مدارک و انجام مصاحبه انجام می‌شود. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت سفارت جمهوری فدرال آلمان در تهران، فرم تقاضای روادید را دریافت کنند. همچنین، گرفتن وقت مصاحبه به صورت تلفنی امکان‌پذیر نیست. در روز مصاحبه باید تمامی مدارک خود را به همراه فرم درخواست باید به همراه داشته باشید. البته در حال حاضر، طبق اعلام سفارت آلمان به دلیل حجم بالای تقاضا در کلیه گروه‌ها تعیین وقت سفارت زمان‌بر است. این در حالی است که بررسی مدارک و مراحل اداری نیز حداقل دو هفته زمان نیاز دارد. بنابراین، برای پیشگری از تداخل در برنامه سفر بهتر است تا حداقل 6 ماه پیش از تاریخ سفر درخواست وقت خود را در سایت سفارت ثبت کنید.

   

  امتیاز کاربران

  ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

   

  اساتید تقاضانامه های متعددی از دانشجویان دوره دکترا جهت نظارت و راهنمایی شان عموما برای پایان نامه دریافت می کنند. از این رو میبایست در تقاضا نامه ی تنظیم شده، علت انتخاب این استاد و موضوع مورد نظر گویا و روشن باشد. دانشجویان موضوع خود را مستقلا انتخاب کرده، پس از بررسی و گفتگو با استاد راهنما می توانند محتوای موضوع را تکمیل کرده یا تغییر دهند. لطفا دقت داشته باشید که برای برقراری ارتباط با یک استاد شرط لازم این است که این استاد نه تنها در رشته ی تحصیلی شما بلکه مخصوصا در حیطه موضوع رساله شما دارای فعالیت علمی باشد. بنابراین تنظیم اولین تقاضانامه باید به گونه ای باشد که استاد راهنما از توانمندی علمی دانشجو و هدفمندی وی در حیطه موضوع انتخابی اطمینان حاصل کرده، استنباط او بر این باشد که همکاری او با دانشجو برای خود او نیز بی بهره نیست. صرفا این یک همکاری و استفاده ی دو جانبه است که احتمال توافق استاد را بالا می برد. برای انتخاب طرح پیشنهادی خود و ارائه موضوع به استاد پیشنهاد می شود از موضوعاتی که حیطه کاری استاد است و تحقیقات کمتری در زمینه مورد نظر صورت گرفته است، استفاده کنید.

  می توانید از سایت های زیر برای پیدا کردن استاد مربوطه و طرح های پیشنهادی استفاده کنید:

  www.academics.de

  www.phdgermany.de

  www.daad.de/research-explorer

  www.research-in-germany.org

   

   

  امتیاز کاربران

  ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

  دکتری (Ph.D)

  مدرک دکتری بعد از یک مدرک کارشناسی ارشد حاصل می شود. این مقطع به طور معمول 2 تا 5 سال طول می کشد. در این رابطه یک کار تحقیقاتی (Disseertation) در خصوص یک موضوع کاملا مشخص مورد بحث واقع می شود.

   

  برای مقطع دکتری در ابتدا می بایست رزومه خود را به زبان انگلیسی یا آلمانی برای استاد راهنمای رشته مورد نظر در مقطع دکتری در دانشگاه مورد نظر آلمان ارسال کنید و همچنین بهتر است که مدارک تحصیلی برای استاد به صورت الکترونیکی (ایمیل) ارسال گردد. کلیه مدارک باید ترجمه رسمی شوند.

  مدارک مورد نیاز جهت ارائه به استاد راهنما برای دکتری:

   - رزومه به زبان انگلیسی یا آلمانی

   - خلاصه ای از پایان نامه دوره فوق لیسانس به زبان انگلیسی

   - مدرک لیسانس و ریزنمرات آن

   - مدرک فوق لیسانس و ریزنمرات آن

   - کپی پاسپورت

   - خلاصه مقالات چاپ شده یا چاپ نشده

   - 2 یا 3 توصیه نامه از اساتید ایران

   - شرح مختصری از موضوع مورد درخواست دوره دکتری

   - اخذ تاییدیه از یک استاد راهنما  (توصیه نامه تحصیلی )

  در حال حاضر، متداول ترین راه گذراندن دوره دکترا روش سنتی آن می باشد که البته تدریجا روش های دیگری هم به آن اضافه می شود. دانشجویی که برای دوره دکترا برنامه ریزی می کند، باید با استادی از دانشگاه های آلمان که در رشته مورد نظر به عنوان متخصص شناخته می شود، ارتباط برقرار کند. البته یافتن استاد راهنما کار ساده ای نیست، چرا که اساتید اغلب از میان شمار زیاد درخواست های رسیده، ترجیحا دانشجویی را انتخاب می کنند که از دوره های قبل می شناسند. با این وجود ارسال درخواست همراه با یک طرح پایان نامه خوب، به موفقیت شما خواهد انجامید.

  دوره دکتری  به زبان آلمانی یا انگلیسی برگزار می شود. به تازگی به ویژه در رشته های علوم طبیعی و مهندسی بیشتر طرح ها و ارائه پایان نامه به زبان انگلیسی صورت می گیرد. این موضوع باید با استاد راهنما مطرح و حل شود.

   

  امتیاز کاربران

  ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

  کارشناسی ارشد (Master)

  این مدرک که دومین مدرک تحصیلی موجود در آلمان است می تواند به طور اختیاری به دنبال کارشناسی و به عنوان فوق لیسانس بیاید. در طول 2 تا 4 ترم دانش فرا گرفته شده در مقطع کارشناسی عمیق تر می شود.

  غالبا رشته های ارائه داده شده در این دوره به صورت تخصصی تر نسبت به دوره کارشناسی است و از حالت عمومی رشته ها خارج می شود.

  تمام متقاضیان باید برای ورود به دانشگاه دارای مدرک زبانی DSH و یا TestDaf باشند. حداقل مدرک برای پذیرش از دانشگاه ها مدرک B1 است.

  امتحان زبانی آلمانی TestDaf از چهار بخش تشکیل شده است:

   - درک مطلب

   - درک شنیداری

  - نوشتاری

   - گویشی

  متقاضیان باید حداقل نمره 4 در هر بخش را بدست آورند.

  این امتحان تنها در دانشگاه های آلمان برگزار می گردد، متقاضیان میتوانند در کلاس های آمادگی که برای این امتحان در دانشگاه ها برگزار می کنند شرکت کنند، تمام دانشگاه های آلمان کلاس های آمادگی برای این امتحان را برگزار نمی کنند و باید دقت کنید که کدام دانشگاه این امکان برای شما خواهد داشت که کلاس های آمادگی برای دانشجویان خارجی برگزار می کند.

  امتیاز کاربران

  ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

   - M-Kurs  برای دوره های پزشکی، بیولوژیکی و دارویی

   - T-Kurs   برای دوره های ریاضی و علمی یا فنی مهندسی

   - W-Kurs   برای دوره های علوم اقتصادی و اجتماعی

   - G-Kurs   برای دوره های انسانی یا زبان آلمانی

   - S-Kurs   برای مطالعه زبان

   

  کالج دانشگاه های فنی

   - TI-Kurs   برای دوره های فنی و مهندسی

   - WW-Kurs   برای دوره های اقتصاد

   - GD-Kurs   برای دوره های طراحی و هنر

   - SW-Kurs   برای دوره های انسانی یا زبان آلمانی

   - S-Kurs   برای دوره های علوم اجتماعی و جامعه شناسی

  نکته حائز اهمیت این است که شما پس از امتحان FSP و قبولی در آن نمی توانید در دوره ها و رشته های دیگری غیر از همان دوره ها و رشته های موجود در کالج تحصیلی خود  شرکت کنید.

  شما می توانید با ورود به سایت  www.studentkollege.de  لیست کالج های موجود در آلمان را مشاهده کنید.

   

  سطح زبانی:

  قطعا زمانی که قصد درس خواندن در یکی از دانشگاه های آلمان را دارید، باید سطحی متناسب از زبان آلمانی و یا اینگلیسی را داشته باشید. در نظر داشته باشید که هر دانشگاهی شرایط و پیش نیازهای زبانی مختص به خود را دارد و اینکه هر رشته هم دارای شرایط و پیش نیازهای خاص خود است.

  متقاضیان تحصیل در کالج ها:

  تمام متقاضیان برای شرکت در کالج باید دارای سطح زبان آلمانی B1 باشند. اما این را در نظر داشته باشید این به این معنا نیست که تمام کالج ها این سطح زبانی را نیاز دارند بلکه کالج ها با یکدیگر متفاوت اند و ممکن است کالج سطح زبانی B2 را از شما به عنوان حداقل برای پذیرش بخواهد.

   

   

  برای اشتراک در خبرنامه عضو شوید

  بی خیال عضویت در کانال تلگرام