ترکیه

  امتیاز کاربران

  ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
   

  ترکیه کشوری است در قسمت شمال غربی ایران و منطقه ی خاورمیانه؛ این کشور در حال حاضر جزء کشورهای اروپایی به حساب می آید. زبان رسمی این کشور، زبان ترکی استانبولی می باشد. پایتخت ترکیه، شهر بزرگ و زیبای آنکارا و بزرگ ترین شهر آن استانبول می باشد. کشور ترکیه در واقع یک شبه جزیره است با آب و هوای متنوع و به طور کلی با توجه به موقعیت جغرافیایی اش آب و هوایی مرطوب و معتدل دارد. کشور ترکیه از سمت شمال با کشورهای بلغارستان ، گرجستان ، ارمنستان ، یونان و همچنین دریای سیاه، از سمت جنوب با کشورهای سوریه ، عراق و دریای مدیترانه ، از سمت شرق با کشور ایران و از سمت غرب با دریای اژه مرز مشترک دارد. از لحاظ اقتصادی می توان گفت اقتصاد ترکیه بیشتر بر مبنای کشاورزی است. از محصولات کشاورزی این کشور می توان مرکبات، چغندرقند، تنباکو، زیتون و کتان را نام برد. از مهم ترین شهرهای ترکیه می توان به چند شهر: آنکارا ، استانبول ، ازمیر ، آنتالیا، بدروم، کوش آداسی، مارماریس ، اسکیشهر و قونیه (شهر مولانا) اشاره کرد.

   

  چیزیکه خیلی از دانشجویان عزیز در این روزها از ما می پرسند این است که آیا دانشگاه معتبر بدون آزمون ورودی در ترکیه وجود ندارد؟جواب ما به این دسته از دوستان این هست که این کاملا بستگی به رشته ی تحصیلی شما و شرایط درسی شما و حتی شرایط مالی شما دارد اما عموما در رشته هایی جز رشته های زیرگروه پزشکی ورود به دانشگاه های دولتی و خصوصی راحتتر است چرا که همه ی دانشگاه های ترکیه در رشته های مهندسی، انسانی و هنر مورد تایید وزارت علوم ایران و بقیه کشورهای خارجی هستند اما در رشته های زیرگروه پزشکی هم علاوه بر دانشگاههای اعلام شده از طرف وزارت بهداشت در سایر دانشگاهها هم در صورت قبولی مدرک شما با داشتن شرایط اعلام شده (قبلا داخل کانال پست شده) مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار خواهد گرفت.

  حالا در مورد نحوه ی ورود به دانشگاهها هم عموم دانشگاههای دولتی با آزمون YOS & SAT دانشجو می پذیرند و حتی یک سری از دانشگاه های خصوصی معتبری هم چون دانشگاه KOC هم که مورد تایید ایران است باز با آزمون دانشجو می گیرند. این دانشگاه ها عموما یا خود آزمون برگزار می کنند یا با کارنامه ی آزمون های دانشگاه های معتبری چون استانبول اقدام به انتخاب دانشجو از بین متقاضیان مورد نظر می نمایند. در زیر لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت برای شما قرار داده ایم. در روزهای آینده نیز پست های بیشتر در مورد انتخاب رشته  و انتخاب دانشگاه های معتبر را برای راهنمایی شما عزیزان خواهیم گذاشت. ولی چیزیکه در این روزها اهمیت دارد تمرکز شما برای خواندن و آمادگی آزمون است و مسایل مربوط به انتخاب رشته بعد از قبولی مطرح خواهد شد. پس با حفظ تمرکز و ثبات قدم این روزها را از دست ندهید.

   

  هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه بین ۳۰۰۰ الی ۵۰۰۰ دلار می باشد. تحصیل در ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی امکان پذیر می باشد. دانشجویان می توانند قبل از شرکت در آزمون ورودی دانشگاه در دوره های موسسه حضور یابند تا خود را برای آزمون آماده سازند.

   

  لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت:

  گروه ب
  Hacettepe University
  Istanbul University
  KOC University

   

  گروه ج

  Ege Universitesy
  Ataturk University
  Ankara University

   

  برای اشتراک در خبرنامه عضو شوید

  بی خیال عضویت در کانال تلگرام