تحصیل در روسیه

  امتیاز کاربران

  ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
   

  این مقاله که توسط زینب کوه پیما نوشته شده است، به طور مختصر به توضیح تحصیل در دانشگاه های روسیه می پردازد.

    

  از دیر باز تحصیل پزشکی در کشور پهناور و پیشرفته روسیه برای ایرانیان مورد توجه بوده است. روسیه از دو اقلیم پهناور و یازده ناحیه تشکیل شده است. این کشور با مرزهای پهناورش با داشتن نویسندگانی همچون لئوتولستوی،بولگاکوف، دوستویسکی و نابوکوف شهرت یافته است.

  زبان رسمی روسیه، زبان روسی است؛ ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد و واحد پول این کشور روبل است. 

  روسیه دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعت گردی فراوانی است تعدادی از جاذبه‌های تاریخی: روسیه از جمله کشورهایی است که از استقبال توریست‌ها و جهانگردان برخوردار است. از جمله جاذبه‌های توریستی روسیه می‌توان به این موارد اشاره کرد: متروی مسکو، ساختمان‌های هفت خواهر، میدان سرخ، مقبره ولادیمیر لنین، مجموعه کرملین، پارک پیروزی و موزه جنگ

   فاصله هوایی مسکو تا تهران: ۳:۵۰ می باشد و اختلاف ساعت این شهر  با تهران : ۳۰ دقیقه (ایران ۳۰+ دقیقه) است.

   

   از دلایل اصلی که دانشجویان را علاقه مند به تحصیل در روسیه می کند، می توان به این موارد اشاره کرد: مورد تایید بودن مدارک دانشگاه های روسیه در ایران، هزینه های متعادل تحصیل در روسیه، درخواست آسان ویزای دانشجویی، نداشتن آزمون ورودی، نیاز نداشتن شرایط سنی،‌ نیاز نداشتن مدرک زبان، نیاز نداشتن حساب بانکی

   

  با بررسی های کارشناسی وزارت بهداشت، لیست دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ در رشته های مرتبط با علوم پزشکی به شرح زیر است:

   

  دانشگاه لومونوسوف مسکو  (Lomonosov Moscow State University)

  دانشگاه زیبا و با عظمت لومونوسف که پرچم دار مقام اول دانشگاه روسیه را دارد در شهر مسکو پایتخت روسیه و در بالای تپه‌ای به نام تپه گنجشکان قرار دارد که از مرکز شهر ۵ کیلومتر فاصله دارد. 

  دانشگاه لومونوسف مسکو در بین دانشگاه های جهان هم جزء صد دانشگاه برتر است. این دانشگاه همچنین ۱۱ نوبل جهانی را در کارنامه افتخارات خود دارد.

  دوره یک ساله پادفک این دانشگاه ها نسبت به بقیه دانشگاه های روسیه بیشتر و در حدود ۶۰۰۰ دلار است. شهریه هر ساله کورس اصلی پزشکی دانشگاه لومونوسوف ۵۰۰ روبل است.

  هزینه اسکان بسته به تعداد افراد هر اتاق بین ۷۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ روبل متغیر است.

   

  دانشگاه نوسیبیرسک ( Novosibirsk State University)

  شرط لازم و کافی برای ورود به دانشگاه نووسیبرک  کسب نتیجه درخشان در پادفک خواهد بود. این دانشگاه در شهر نووسبیرسک  با فاصله ۳۴۰۰ کیلومتری از پایتخت (مسکو) قرار دارد. دانشگاه نووسبیرسک در رتبه بندی QS، رتبه ۲۹۱ را دارد.

  ظرفیت دانشگاه نووسبیرسک ۶۰ نفر می باشد که ۴۰ نفر از طریق آزمون و ۲۰ نفر با اخذ پذیرش پادفک وارد دوره می شوند.

  زمان اخذ پذیرش پادفک  از آپریل تا اول آگوست و زمان ثبت نام کورس اصلی از آپریل تا ژوئن است. پس از اخذ پذیرش دانشجویان در دانشگاه نووسیبرک روسیه، شهریه پادفک ۴۵۰۰ دلار در سال و  شهریه دوره پزشکی ۶۰۰۰ دلار در سال است.

  لازم به ذکر است که هزینه زندگی در این شهر نووسیبرک برابر ۶۰۰ دلار سالیانه می باشد.

   

  دانشگاه پاولوف در سن پترزبورگ ( Sp Pavlov Medical State University )

  این دانشگاه که به تازگی وارد لیست مورد تایید وزارت بهداشت شده است، در شهر سن پترزبورگ قرار دارد که در رتبه بندی بین المللی QS، دانشگاه رتبه ۲۴۰ را در جهان دارد.

   برای اخذ پذیرش پادفک دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ، باید تا قبل از تیرماه اقدام کنید و منتظر بمانید تا نتایج پس از یک ماه اعلام شود. پس از اخذ پذیرش پادفک تا اواسط مردادماه فرصت باقی است تا ثبت نام خود را نهایی کنید. ظرفیت دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ برای رشته دندانپزشکی ۳۲ نفر و برای رشته پزشکی ۵۳ نفر است. 

  شهریه پادفک ۳۰۰۰ دلار برای یک سال تحصیل است. شهریه دانشگاه برای یک سال تحصیلی در حدود ۶۰۰۰ دلار است. هزینه اسکان در این شهر نسبت به  شهر نووسیبرک بیشتر است و هزینه اسکان یک ساله در حدود ۱۰۰۰ دلار و گاها بیشتر از این مقدار است.

   

  انستیتو دندانپزشکی سماشکو در مسکو ( Moscow Medical Stomatology Institute n.a )

   دانشگاه سماشکو روسیه می تواند جز بهترین انتخاب ها برای تحصیل در رشته دندانپزشکی باشد.

  متقاضیان تحصیل در این دانشگاه باید یک دوره ۹ ماهه پادفک را با هزینه سالیانه ۳۰۰۰ دلار بگذرانند و بعد از آن وارد کورس اصلی شوند.

  دوره ثبت نام پادفک دانشگاه سماشکو روسیه تا ۳۰ سپتامبر مهلت دارد و دوره تحصیلی از اول اکتبر شروع می شود.

  دوره پزشکی این دانشگاه در ۶ سال و هر سال با هزینه میانگین ۶۰۰۰ دلار برگزار می شود. این دوره برای رشته دندانپزشکی به مدت ۵ سال به طول می انجامد و هزینه نیز به طور میانگین سالیانه ۷۵۰۰ دلار است.

   

  آکادمی پزشکی سچینوا در مسکو ( Moscow i.m.sechenov Medical Institute )

  دانشگاه سچینوا که اولین آکادمی پزشکی تاسیس شده در مسکو است، یکی از مجهزترین دانشگاهای پزشکی کشور روسیه است. این دانشگاه در رتبه ۵۰۰ جهانی قرار دارد و شامل ۶۱ آزمايشگاه ، ۵ مؤسسه تحقيقاتی است.

  دوره پادفک این دانشگاه که از اکتبر شروع می شود، بین شش تا نه ماه به طول می انجامد و هزینه آن در حدود ۷۰۰۰ دلار است.

  کورس اصلی در دانشگاه سچینوا از سپتامبر شروع می شود.

  حداقل هزینه خوابگاه این دانشگاه که از سال سوم به بعد در اختیار دانشجویان قرار می گیرد، ماهیانه ۳۰۰ دلار است.

    

  مركز چشم پزشكي فيدروف (The S.N. Fyodorov Eye Microsurgery State Institution(

  از مهمترین و معروفترین مرکز چشم پزشکی اروپا می توان به دانشگاه فیدروف روسیه اشاره کرد. این دانشگاه در شهر مسکو و در سال ۱۹۸۸ توسط سوئیتولف فودورف جراح چشم روسیه تاسیس شده است.

  به علت محبوبیت بین المللی بنیانگذار و مدیر دانشگاه فیدروف، مجتمع میکروسکوپی چشم فدوروف بسیار مشهور است و  یکی از بهترین مراکز چشم پزشکی در جهان، با ۱۱ شعبه در مناطق مختلف است. این دانشگاه در طول سال های متمادی، از بهترین پزشکان و جراحان کشورهای مختلف که مایل به اخذ تخصص در رشته چشم پزشکی بوده اند، استقبال فراوانی کرده است.

  شهریه دانشگاه های چشم پزشکی فیدروف در این کشور معمولا مناسب می باشد.

   

   

   طول دوره آموزشی در این کشور به شرح زیر است:

  • پزشکی عمومی 6 سال
  • دندان پزشکی 5 سال
  • داروسازی 5 سال

   

  یکسال تحصیلی در دانشگاه روسیه 10 ماه طول میکشد ( 1 سپتامبر- 30 ژوئن ) و سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می شود.

   

  مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر روسیه

  • مدرک دیپلم
  • ریز نمرات دیپلم
  • اصل پاسپورت
  • کپی شناسنامه
  • تکمیل فرم مخصوص ثبت نام

   

  علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی روسیه برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو و اخذ ویزای تحصیلی در کشور روسیه می توانند با موسسه اعزام دانشجوی آسان اعزام تماس حاصل فرمایند.

   

  برای اشتراک در خبرنامه عضو شوید