تحصیل رایگان

  امتیاز کاربران

  ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
   

  در دنیا دانشگاه‌های مختلفی وجود دارند که در آنها تحصیل رایگان می‌باشد . البته شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های مختلف متفاوت می‌باشد . اعم از گرفتن آزمون از دانشجو ، و هزینه های کالج اولیه و یا امتحان های ورودی برای تحصیل رایگان در دانشگاه. 

  در کشور آلمان تحصیل دانشگاهی مرسوم می‌باشد.  

  پذیرش کالج در آلمان

  بر خلاف بسیاری از کشورها که با داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ایران، دانشجوی کارشناسی در دانشگاه های خود میپذیرند، آلمان از این قاعده مستثنی است. بدین معنا که فرد تنها با ۱۲ تحصیل در ایران (داشتن مدرک پیش دانشگاهی) نمیتواند مستقیم وارد دانشگاه شود و لازم است حتما قبولی در کنکور سراسری ایران در رشته مورد نظر خود را داشته باشد تا بتواند وارد آن رشته در دانشگاه های آلمان شود.

  حال اگر فردی نتواند یا تمایل نداشته باشد که قبولی کنکور سراسری را داشته باشد، برای ورود به دانشگاه باید ابتدا یک دوره یک ساله کالج را بگذراند. برای ورود به کالج باید در آزمون ورودی آن که معمولا در قالب یک آزمون به زبان آلمانی است قبول شود. بنابراین داوطلب جهت ورود به دوره کالج نیز باید تا حدودی زبان آلمانی را بداند. تحصیل در کالج های دولتی آلمان تنها به زبان آلمانی امکان پذیر است. نمرات و معدل فرد متقاضی در ایران باید بلای ۱۸ باشد تا شانس بیشتری برای پذیرش کالج داشته باشد. پس از اتمام این دوره یک ساله (دو ترم تحصیلی) متقاضیان باید در امتحان پایانی این دوره شرکت کنند که بر اساس نمراتی که در این آزمون اخذ میشود و انتخاب رشته شان، در دانشگاه های مختلف آلمان پذیرفته میشوند.

   

  تحصیل در بیشتر کالج های دولتی آلمان رایگان است و تنها هزینه ای که متقاضی پرداخت میکند هزینه خدمات دانشجویی است. این هزینه بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ یورو برای هر سال متفاوت است.  اما اگر کسی بخواهد در کالج هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود تحصیل کنند باید وارد کالج های خصوصی آلمان شود که هزینه سالیانه آن بیشتر از ۸۰۰۰ یورو می باشد. ضمن اینکه این کالج ها اکثرا رشته های فنی و انسانی را برگزار میکنند.

  اما اگر فردی به عنوان مثال در رشته دندانپزشکی در کنکور سراسری پذیرفته شود میتواند در دانشگاه های آلمان وارد رشته دندانپزشکی شود و دیگر نیازی به گذراندن کالج نمی باشد. همچنین اگر فردی در ایران سال سوم دانشگاه باشد نیازی به گذراندن کالج ندارد و میتواند مستقیم وارد دوره کارشناسی در دانشگاه های آلمان شود.

  در مواردی نیز و با شرایط خاص میتوان بدون قبولی کنکور نیز وارد دانشگاه در دوره کارشناسی شد. این شرایط شامل موارد زیر است:

  1. وقفه تحصیلی متقاضیان نباید بیش از ۲ سال پس از اتمام دوره پیش دانشگاهی باشد.
  2. معدل دیپلم و پیش دانشگاهی فرد نباید کمتر از ۱۵ باشد.
  3. متقاضی باید مدرک زبان آلمانی در حد B1 را داشته باشد.

   

  کارشناسی ارشد در آلمان

  متقاضیان دوره کارشناسی ارشد به شرط داشتن مدرک دوره کارشناسی میتوانند وارد این دوره در دانشگاه های آلمان شوند. اینکه در کدام دانشگاه در ایران تحصیل کرده باشید تاثیری در فرایند پذیرش شما ندارد. دانشگاه محل تحصیل متقاضی میتواند دولتی، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی، علمی و کاردبردی و … باشد. به طور کلی هر دانشگاهی که مدرک آن توسط وزارت علوم ایران صادر شود مورد تایید دانشگاه های آلمان خواهد بود.

  نکته قابل توجه در اینجا انتخاب رشته است. اگر متقاضی دوره کارشناسی ارشد بخواهد در همان رشته قبلی خود ادامه تحصیل دهد میتواند برای ادامه تحصیل در کارشناسی پذیرش بگیرد اما اگر بخواهد تغییر رشته بدهد نمرات او توسط هیئت ارزشیابی مدارک ارزیابی میشود تا در مورد مدرک وی تصمیم گیری شود. افرادی که قصد تحصیل در رشته های نامرتبط داشته باشند باید از ترم اول و از دوره کارشناسی شروع به تحصیل کنند.

   

  مدارک لازم جهت پذیرش دانشگاه های آلمان

  1. ترجمه و تأیید ریز نمرات تحصیلی ( دیپلم، پیش‌دانشگاهی، کاردانی، لیسانس و فوق‌لیسانس )
  2. اصل و کپی از پاسپورت متقاضی
  3. گواهی قبولی در کنکور سراسری (برای متقاضیان دوره کارشناسی)
  4. مدرک زبان
  5. انگیزه نامهاز اساتید ۳ عدد (Recommendation letter)
  6. (CV)
  7. سابقه کار

   

  برای اشتراک در خبرنامه عضو شوید