مراحل تحصیل در آلمان

  امتیاز کاربران

  ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
   

  در سال های اخیر مقاطع تحصیلی در آلمان تغییرات اساسی را تجربه کرده اند به این نحو که دو مقطع تحصیلی لیسانس (Bachelor) و فوق لیسانس (Master) به ترتیب جایگزین مقاطع سنتی دیپلم (Diplom) و ماگیستر (Magister) شده اند. در هنگام جستجوی رشته و دانشگاه مورد دلخواه خود امکان دارد هنوز مقاطع سنتی را بیابید.

  مدرک دیپلم بیشتر در خصوص رشته های تحصیلی در حوزه های مختلفی همچون علوم اجتماعی، اقتصادی، طبیعی و مهندسی و مدرک ماگیستر برای رشته های تحصیلی علوم انسانی می باشد.

   

  کارشناسی (Bachelor)

  مدرک لیسانس (Bachelor) اولین مدرک ممکن و دانشگاهی به شمار می رود. لیسانس شامل 6 تا 7 ترم می شود. لیسانس اطلاعات اساسی و پایه ای را به دانشجویان ارائه می دهند. پس از فارغ التحصیلی شما می توانید وارد بازار کار شوید و یا تلاش خود را برای کسب مفاطع بالاتر تحصیلات تکمیلی ادامه دهید.

  کالج

  برای ورود به مقطع کارشناسی در آلمان شما نمی توانید به صورت مستقیم برای دانشگاه اقدام کنید و وارد دانشگاه شوید، متقاضیان باید در آزمون (Feststellungsprufung) شرکت کنند و سپس می توانند وارد دانشگاه شوند. در این امتحان با توجه به نمرات و انتخاب رشته خود در دانشگاه های آلمان پذیرفته خواهید شد . متقاضیانی که آخرین مدرک تحصیلی شان در آلمان به رسمیت شناخته نمی شود، این امکان را دارند که با گذراندن دوره کالج سطح علمی خود را به متقاضیان ورود به دانشگاه برسانند.

   

  معمولا آزمون FSP ( آزمون پایان دوره کالج ) از دو بخش شفاهی و کتبی تشکیل شده است که دانشجویان در رشته تخصصی خود به زبان آلمانی امتحان می دهند و کسانی که در این امتحان موفق شوند می توانند در دوره کارشناسی وارد دانشگاه شوند. دانشجویان می‌توانند برای آماده سازی این امتحان در دوره های کالج شرکت کنند. اگر در این آزمون موفق نشدید می توانید 1 بار دیگر امتحان دهید.

  در واقع کالج یک موسسه است که دانشجویان را از لحاظ شفاهی و تخصصی برای امتحان FSP آماده می کند، دوره های کالج در 2 ترم (یک سال) است و شانس قبولی در امتحان را بیشتر می کند. با توجه به شرایط فعلی تحصیل در آلمان گذراندن دوره کالج برای تمامی رشته‌ها و مقاطع تحصیلی اجباری محسوب می‌شود.

  تحصیل در کالج معمولا رایگان است. دانشجویان برای گذراندن کالج و امتحانات هزینه ای پرداخت نمی کنند. تنها مورد هزینه خدمات دانشجویی است که آن را به دانشگاه مرتبط با کالج پرداخت می کنند. این هزینه از 50 تا  200 یورو برای هر ترم تحصیلی و در هر دانشگاهی متفاوت است.

  آزمون ورودی:

  دانشجویان برای ورود به کالج باید در یک آزمون ورودی شرکت کنند که این آزمون تنها در آلمان قبل از ورود به دوره کالج برگزار می گردد و کسانی که در این آزمون قبول شوند و نمره بالاتری نسبت به افراد دیگر داشته باشند اجازه ورود به کالج را دارند. البته اگر پذیرش تحصیل در دانشگاه داشته باشید امکان وارد شدن به کالج بدون آزمون را تضمین خواهد کرد.

   

  اخذ پذیرش در مقطع کالج و لیسانس از کشور آلمان، بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری

  و بدون نیاز به دارا بودن گواهی قبولی در کنکور سراسری

  اگر شخصی دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشد یعنی ۱۲ سال تحصیل کامل داشته باشد نمی تواند مستقیماٌ برای دانشگاه های آلمان اقدام نماید بلکه باید قبولی در کنکور سراسری را نیز داشته باشند تا بتوانند برای کالج اقدام کنند. کالج در آلمان دو ترم است و این کالج ها فقط به زبان آلمانی برگزار می شود.

  امکان گذراندن دوره کالج به زیان انگلیسی فقط در کالج های خصوصی آلمان مقدور می باشد که هزینه یک ساله آن از ۸۰۰۰ یورو به بالا می باشد. این کالج ها اکثراً در رشته های فنی و انسانی برگزار می شود.

  مؤسسه ما براي دانشجوياني که متقاضي تحصيل در دانشگاه هاي آلمان موردتأييد وزارت علوم و وزارت بهداشت ايران و وزارت علوم کشور آلمان مي‌باشند در مقطع لیسانس بدون داشتن گواهی قبولی در کنکور سراسری اقدام به اخذ پذيرش و ويزاي تحصيلي مي‌نمايد.

   

  اخذ پذیرش در مقطع کالج و لیسانس از کشور آلمان، بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری و ارائه گواهی مربوط به آن با شروط زیر امکان پذیر می باشد:

  1. متقاضیان بایستی از سال اخذ مدرک پیش دانشگاهی آن‌ها حداکثر ۲ سال گذشته باشد.
  2. معدل دیپلم و پیشدانشگاهی متقاضیان بهتر است از ۱۵ به بالا باشد وگرنه کار ایشان بسیار مشکل میباشد.
  3. دارا بودن مدرک زبان آلمانی (حداقل در حد مدرکB1 آلمانی) الزامی می‌باشد.

   

  درصورت دارا بودن شرایط فوق می توان برای متقاضیان، بدون کنکور سراسری از دانشگاه های عادی آلمان با هزینه های بسیار کم جهت تحصیل، پذیرش اخذ نمود.

   شایان ذکر است مؤسسه ما، با داشتن گواهی مجاز به انتخاب رشته در کنکور سراسری هم این امکان را دارد که برای پذیرش در این مقاطع اقدام نماید.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  برای اشتراک در خبرنامه عضو شوید

  بی خیال عضویت در کانال تلگرام